Reforma přípravy učitelů, uskutečňovaná od roku 2021 ministerstvem školství a fakultami připravujícími učitele, je vyslyšením našeho dlouholetého volání po systémové proměně vzdělávání českých učitelů.
Jejím cílem je proměnit přípravu učitelů a učitelek v ČR tak, abychom každý rok připravovali dostatek nových učitelů a učitelek připravených pomáhat všem svým žákům naplno se rozvíjet, tedy učitele schopné přispívat k naplňování dvou hlavních cílů Strategie 2030+:
- Zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní a osobní život.
- Snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálu dětí, žáků a studentů.
Prvním krokem k takové proměně je 6 cílů reformy vytyčených do roku 2024 a rozpracovaných do podrobné koncepce změn (více níže).
Jako Otevřeno se k hlavnímu cíli i k dílčím cílům reformy hrdě hlásíme, oceňujeme, že se do nich stát a fakulty naplno pouštějí a těší nás, že s nimi můžeme spolupracovat na jejich naplňování. Co děláme?
Jací mají být učitelé a učitelky, kteří projdou reformovanou přípravou?
Chceme učitele vybavené kompetencemi v těchto klíčových oblastech a těší nás, že právě na ně celá reforma cílí:
- Systematicky plánují výuku, tj. co, jak a proč se mají žáci a studenti učit, vzhledem ke vzdělávacím cílům stanoveným v kurikulárních dokumentech a s ohledem na individuální možnosti a potřeby žáků.
- Ve třídě vytvářejí prostředí, v němž se žáci a studenti cítí dobře a mohou pracovat s vysokým nasazením. Ke každému žákovi a studentovi přistupují jako k jedinečné lidské bytosti a bez předsudků.
- Používají takové výukové strategie, které umožňují každému žákovi a studentovi porozumět probírané látce, osvojit si žádoucí kompetence a získat vnitřní motivaci i dovednosti k celoživotnímu učení a poznávání.
- Hodnotí tak, aby žák nebo student získal dostatek informací pro své další učení a aby se učil sebehodnocení.
- Reflektují procesy i výsledky plánování a realizace výuky s cílem zkvalitnit svoji práci a zvýšit tak efektivitu žákova učení.
- Jsou aktivními členy školního společenství, kteří se spolupodílí na rozvoji školy a zkvalitňování vzdělávání. Přispívají k vytváření pozitivního klimatu školy, jsou si vědomi, že jsou nositeli kultury školy.
- Vyhledávají a využívají příležitosti pro spolupráci s rodiči, odborníky a dalšími partnery školy s cílem společně podporovat kvalitu učení žáků.
- Řeší profesní výzvy a úkoly a přijímají zodpovědnost za možná rizika jejich řešení.
Co se má změnit do konce roku 2024?
Díky spolupráci ministerstva školství, jednotlivých fakult a dalších aktérů včetně nás jako Otevřena a zapojených vzdělavatelů a studentů společně:
- Zavedeme do systému kompetenční profil a vyhodnocování absolventů podle něj.
- Proměníme pedagogické praxe a úžeji se školní praxí provážeme celé fakulty.
- Otevřeme systém inovacím a novým cestám přípravy učitelů a budeme je podporovat.
- Společně se zasadíme o větší internacionalizaci a otevřenost inspiraci ze zahraničí.
- Podpoříme zvyšování atraktivity učitelského studia pro kvalitní uchazeče.
- Rozvineme oborové didaktiky.
Podrobný plán ve všech šesti cílech je popsán koncepcí reformy. Přibližujeme, co znamená pro studenty a co pro jejich vzdělavatele.
A jaký je příběh celé reformy?
Představuje členka našeho vedení, učitelka Markéta Popelářová: